Jednym z wiodących klubów biorących udział w programie jest MKS Czechowice-Dziedzice.
- Działalność klubu rozpoczęliśmy ponad dziesięć lat temu. Wspólnie z prezesem klubu – Pawłem Mazurem ustaliliśmy tworząc sekcję, że klub bez dobrych wychowanków będzie klubem bez przyszłości. Od samego początku mocno zainwestowaliśmy w kompetencje zespołu trenerskiego, aby zapewnić odpowiedni poziom treningów, oparty o najlepsze wzorce. Początkowo naszym głównym założeniem było szkolenie dzieci z regionu, ale szybko okazało się, że do naszej grupy chcą dołączyć kolejni ambitni zawodnicy, nawet z odległych miejscowości. Obecnie pełnimy rolę Ośrodka PROTS, w którym trenują na co dzień zawodnicy z czterech województw – mówi Tomasz Szary, trener główny MKS-u Czechowice-Dziedzice.
Na co dzień klub prowadzi zajęcia dla dzieci w kilku grupach, które podzielone są pod względem zaawansowania, stażu treningowego i wieku. – W ramach samego programu szkolimy około 40 dzieci w wieku szkolnym. Mimo, że ważne są dla nas cele sportowe, to przyjmujemy na treningi również dzieci chcące poznawać tenis stołowy w sposób rekreacyjny. W MKS Czechowice – Dziedzice pracuje na co dzień sześciu trenerów. Trzy trenerki (Joanna Blachura, Karolina Kłaptocz i Katarzyna Kopeć) odpowiadają za szkolenie najmłodszych zawodników. Nie jest to przypadek, że kobiety prowadzą w naszym klubie zajęcia dla początkujących. Zauważyliśmy, że właśnie one są bardzo dokładne w nauczaniu techniki, która jest najważniejsza na tym etapie, ale również potrafią zadbać o świetną atmosferę na zajęciach – dodał Szary.
Klub posiada aktualnie pięć drużyn ligowych oraz grupę amatorską dla dorosłych. Najmłodsi zawodnicy szkoleni przez klub mają pięć lat i uczestniczą w zajęciach „Pingpongowego Przedszkola”. – Zajęcia dla takich dzieci są krótsze i głównie skupiamy się na zabawie i nauce pierwszych technik uderzeń na obniżanych stołach. Główną grupą w klubie jest tzw „Grupa Mistrzowska”. W jej skład wchodzi 15 zawodników o wysokiej motywacji, większość z nich trenuje dwa razy dziennie i ma na swoim koncie medale Mistrzostw Polski. Grupa jest uzupełniona zawodnikami z innych klubów Śląska, którzy często nie mają odpowiednich warunków do rozwoju w swoich klubach – informuje szkoleniowiec MKS-u.
Przez ostatnie kilka sezonów zawodnicy śląskiej drużyny odnosili znaczące sukcesy na arenie ogólnopolskiej czy międzynarodowej. To właśnie w Czechowicach-Dziedzicach swoją przygodę z tenisem stołowym rozpoczynał Michał Gawlas, jeden z najbardziej uzdolnionych zawodników młodego pokolenia w naszym kraju.
- Naszym najbardziej utytułowanym i rozpoznawalnym wychowankiem jest Michał Gawlas, który gra aktualnie w Bogorii Grodzisk Mazowiecki. Coraz mocniej swoją obecność w ogólnopolskim tenisie stołowym zaznacza brat Michała – Mateusz, który systematycznie jest powoływany na akcje Kadry Narodowej. Na podium Mistrzostw Polski stawali już Maja Lech, Emilia Twardawa, Piotr Szary, Mateusz Orszulak, Weronika Indeka, Aleksandra Kuzio czy Paweł Polok. W ostatnim turnieju WTT Youth Contender we Władysławowie do najlepszej ósemki awansowali również Mateusz Wiśniewski (U-13) i Mateusz Gawlas (U-15)- z satysfakcja wymienia swoich utalentowanych zawodników Tomasz Szary.
Klub MKS Czechowice-Dziedzice jest jednym z wielu w naszym kraju, którzy prowadzi szkolenie dzieci w ramach programu „Pingpongowe Marzenia z Eneą”. Jak działanie projektu ocenia szkoleniowiec śląskiego klubu?
- Uważam, że projekt „Pingpongowe Marzenia z Eneą” jest kompleksowym programem wsparcia dla klubów tenisa stołowego. Co wyróżnia program? Kluby nie tylko otrzymują wsparcie finansowe, ale mają również możliwość rozwoju swoich trenerów i wsparcie koordynatora projektu. Trenerzy mają dostęp do materiałów i analiz, które mogą wykorzystać w swojej codziennej pracy oraz możliwość wymiany doświadczeń z innymi uczestnikami. W moim przekonaniu dzięki bardzo dobrej realizacji programu w wielu miejscach kraju, będziemy mogli obserwować skok jakości szkolenia w Polsce w perspektywie kolejnych lat – zakończył Tomasz Szary, który został pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał kwalifikację rynkową „Prowadzenie procesu szkolenia wstępnego w tenisie stołowym”.