Poznajmy się – #8 Energa KTS Toruń

Tenis stołowy jest jedną z wizytówek położonego w województwie kujawsko-pomorskim Torunia. To właśnie w tym mieście z sukcesami funkcjonuje klub Energa KTS.

Klub Energa KTS Toruń został założony w 1946 roku. W pierwszych latach działalności klub prowadził szkolenie sportowe w kilku sekcjach: tenisa stołowego, lekkiej atletyki i szachach. Od 2010 roku Energa KTS Toruń działa już jako jednosekcyjne stowarzyszenie.

  • Pierwszy wielki sukces w dziejach klubu datowany jest na 1979 rok, kiedy to wywalczyliśmy awans do najwyższej klasy rozgrywkowej. Przygoda z elitą trwała jednak tylko jeden sezon. Na powrót do ekstraklasy czekaliśmy aż 33 lata. Upragniony awans do najwyższej klasy rozgrywkowej wywalczyli Jakub Dyjas, Konrad Kulpa, Grzegorz Adamiak, Marcin Marchlewski i Krzysztof Kaczmarek. W swojej dotychczasowej historii nasi reprezentanci wywalczyli ponad 100 medali Mistrzostw Polski, z czego zdecydowaną większość w ostatnim 10-leciu – mówi Paweł Piotrowski, trener koordynator w akademii toruńskiego klubu.

Jednym z głównych założeń funkcjonowania toruńskiego klubu jest szkolenie dzieci i młodzieży. Energa KTS Toruń od kilku lat trenuje najmłodszych w ramach programu „Pingpongowe Marzenia z Eneą”.

  • W naszym klubie mocno stawiamy na dzieci i młodzież, czego efektem jest spora ilość młodych adeptów trenujących w Energa KTS. W ostatnich latach utworzyliśmy grupę dla blisko 140 dzieci. Zawodnicy trenują w trzech podgrupach o różnym stopniu zaawansowania. Dajemy szansę każdemu, kto chce spróbować swoich sił – dodaje Piotrowski, który na co dzień jest także zawodnikiem 1-ligowego Piasta Poprawy Ostrzeszów.

Tylko w ostatnim sezonie młodzi tenisiści stołowi trenujący w Enerdze KTS Toruń wywalczyli kilka medali w Mistrzostwach Polski w kategoriach młodzieżowych. Na podium krajowego czempionatu stawali m.in. Piotr Łącki czy Jakub Krzyżanowski.

  • Każdego roku zdobywamy medale Mistrzostw Polski w kategoriach młodzieżowych. W minionym sezonie srebrny medal podczas drużynowych zmagań młodzików wywalczyli Piotr Łącki i Jakub Krzyżanowski. Dzięki programowi „Pingpongowe Marzenia z Eneą” po swoje pierwsze sukcesy sięgali Maksymilian Sawina i Mateusz Drajem, czyli multimedaliści mistrzostw województwa – informuje o sukcesach swoich podopiecznych Paweł Piotrowski.

W Toruniu nie zapominają o promocji tenisa stołowego wśród najmłodszych. Klub, oprócz występów w ostatnim sezonie w LOTTO Superlidzie organizuje także lekcje pokazowe w szkołach i przedszkolach.

  • Przed rozpoczęciem roku szkolnego postawiliśmy sobie za cel przeprowadzenie pokazów tenisa stołowego w 12 lokalizacjach w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Cel zrealizowaliśmy z nawiązką, gdyż od początku września do końca listopada odwiedziliśmy łącznie 15 placówek dydaktycznych. Ponadto wzięliśmy udział w Przedszkoliadzie w Arenie Toruń, czyli sportowej rywalizacji w ramach gier, zabaw i konkursów o pingpongowych charakterze – zakończył Paweł Piotrowski, trener koordynator w akademii toruńskiego klubu.