Poznajmy się – #9 UKS Radunia Tąpadła

Tąpadła to mała wieś położona w województwie dolnośląskim na terenie Gminy Marcinowice, licząca nieco ponad 200 mieszkańców, w której funkcjonuje UKS Radunia. Poznajcie kolejnego uczestnika programu „Pingpongowe Marzenia z Eneą”.

Prekursorami tej dyscypliny sportu w Tąpadle byli Mieczysław Pater oraz Andrzej Fałat, którzy w latach ’80 zbili pierwszy stół z różnego rodzaju desek, a na rozegranie jednego seta zużywali 21 piłek. – Oficjalnie klub tenisa stołowego UKS Radunia Tąpadła powstał w 2005 roku. Nasze początki były bardzo amatorskie. Zaczynaliśmy od startów w lidze gminnej, następnie powiatowej (LZS). W 2007 roku dołączyliśmy do rozgrywek Dolnośląskiego Okręgowego Związku Tenisa Stołowego i spróbowaliśmy swoich sił w 5. lidze – mówi Michał Drozd, główny trener w UKS-ie.

Przełomowy dla klubu był sezon 2021/2022, w którym pierwszy zespół zadebiutował w rozgrywkach 3. ligi mężczyzn. Awans na tak wysoki szczebel okazał się początkiem problemów kadrowych, a często trudnym zadaniem było zebranie wyjściowego składu meczowego. Dlatego w październiku 2021 roku klub postawił na szkolenie dzieci. Aktualnie w Tąpadle odbywa się pięć jednostek treningowych w tygodniu.

  • Na ten moment zajmujemy trzecie miejsce w rankingu Dolnego Śląska za rozgrywki indywidualne w kategoriach żak, młodzik i kadetek. Dodatkowo średnia wieku naszych podopiecznych w drużynowych rozgrywkach ligowych wynosi około 11 lat, podczas rywalizacji z dorosłymi, ponieważ dzieci nie mają swojej ligi. Dobra gra naszych młodych zawodników i zawodniczek motywuje nas do dalszego rozwoju klubu. W najbliższym czasie chcemy otworzyć grupę treningową dla dzieci w wieku 5-7 lat. Planujemy pójść drogą innych klubów i naukę tenisa stołowego w grupie „krasnale”, do której prowadzimy nabór na konkretnych zasadach, powierzyć kobiecie, ponieważ jak zauważyły inne kluby, kobiety dostrzegają zdecydowanie więcej szczegółów technicznych w pierwszym etapie szkolenia – dodaje Michał Drozd.

Mimo, że klub prowadzi szkolenie dzieci od zaledwie dwóch lat, to UKS Radunia może się pochwalić pierwszymi sukcesami. Brązowy medal podczas Grand Prix Dolnego Śląska żaków wywalczył Stanisław Ludkowski, a na podium w międzynarodowym turnieju Mini Drzonków Cup stanęli Stanisław Ludkowski i Dawid Drozd.

  • W naszym klubie mamy zasadę, że jeśli któryś z naszych adeptów zajmie pozycję medalową na zawodach rangi wojewódzkiej lub ogólnopolskiej, to klub funduje całej drużynie pizzę – zdradza „techniki motywacyjne” swoich podopiecznych Michał Drozd. W klubie z Dolnego Śląska pracuje jeden trener, dwóch asystentów i jeden sparingpartner. Każda z tych osób jest przygotowana do tego, aby nauczać dzieci w pierwszym etapie szkolenia.

W Tąpadle nie zapominają również, jak ważnym czynnikiem jest promocja tenisa stołowego. Klub w 2022 roku włączył się w akcję „Spotkaj się z mistrzem w swojej Szkole”, której współorganizatorem jest Polski Związek Tenisa Stołowego. – Do końca listopada tego roku planujemy odwiedzić 6-7 okolicznych szkół, aby umożliwić wszystkim chętnym dzieciom udział w treningach, ze względu na metraż naszej świetlicy, osoby które dołączą w nasze szeregi muszą wraz z rodzicami wejść w ten projekt na 100%. W prawdzie mówi się, że nasza sala jest z gumy, ale nie przeskoczymy kwestii metrażu, który wynosi około 130m2 – dodaje trener klubu z małej miejscowości w województwie dolnośląskim.

Władze UKS Radunia Tąpadła bardzo chwalą sobie współpracę z lokalnym samorządem, bez której rozwój klubu byłby niemożliwy. – Na koniec nie można zapomnieć o współpracy z lokalnymi władzami na czele z Wójtem Stanisławem Leń. Dzięki włodarzom naszej Gminy, którzy w pełni wspierają nasze działania, dzieci mogą się rozwijać podczas treningów czy rywalizować podczas organizowanych przez nas turniejów ze swoimi rówieśnikami z różnych części województwa – zakończył Michał Drozd, trener UKS-u