Poznajmy się – #4 UKS Lider Milicz

Uczniowski Klub Sportowy Lider Milicz coraz mocniej rozwija swoje skrzydła na Dolnym Śląsku. Poznajcie kolejnego uczestnika programu „Pingpongowe Marzenia z Eneą”.

Milicki Lider jest klubem, który został założony blisko 40 lat temu. – Od około dziesięciu lat zajmuję się szkoleniem dzieci w klubie. Na co dzień trenujemy w trzech miejscowościach – Miliczu, Bukowicach i Krośnicach. Prowadzimy szkolenie w kilku grupach od przedszkola do szóstej klasy – informuje Rafał Gendera, trener UKS-u Lider Milicz.

W klubie z Dolnego Śląska skupiają się na szkoleniu najmłodszych adeptów tenisa stołowego. Jak wyglądają treningi w milickim Liderze? – Jako trener uważam, że ogromny wpływ na grę zawodników ma praca nóg i temu elementowi poświęcamy sporo uwagi. Nie brakuje gry na wielepiłek oraz elementów, które mają zastosowanie w rywalizacji na punkty. Dużo też staramy się pracować w domach, po treningach – dodaje Gendera.

Od dłuższego czasu w Miliczu jest moda na grę w tenisa stołowego. To nie tylko efekt ciężkiej pracy szkoleniowej, ale także dobrze wykonana praca promocyjna. – Od dwóch lat organizujemy we współpracy z Polskim Związkiem Tenisa Stołowego eventy „Spotkaj się z mistrzem w swojej Szkole”, w których udział wzięło blisko 800 dzieci, głównie z klas 1-4 Szkoły Podstawowej. Organizujemy także sporo turniejów, w których uczestniczą zawodnicy z Dolnego Śląska, Wielkopolski czy Ziemi Lubuskiej. Dlaczego organizujemy tyle imprez? Głównie dlatego, aby nasi podopieczni mogli „ogrywać się” w rywalizacji na punkty z innymi zawodnikami – opowiada szkoleniowiec dolnośląskiego klubu.

Młodzi tenisiści stołowi klubu z Milicza z każdym miesięsiącem podnoszą swoje umiejętności, czego efektem są miejsca medalowe na turniejach Grand Prix Dolnego Śląska w kategoriach młodzieżowych. W przeszłości sukcesy na arenie ogólnopolskiej odnosiła córka trenera Rafała Gendery – Sonia. – W przeszłości moj córka przez sześć lat była numerem jeden w swoich kategoriach wiekowych. Zdobyła m. in. złoty medal Mistrzostw Polski młodziczek oraz dwukrotnie uczestniczyła w zgrupowaniu zorganizowanym przez Europejską Unię Tenisa Stołowego – dodaje „człowiek orkiestra” w milickim Liderze.

Od maja 2023 roku klub z Milicza realizuje kolejny program we współpracy z Polskim Związkiem Tenisa Stołowego – „Pingpongowe marzenia w Twoim przedszkolu”. – Głównie skupiamy się podczas zajęć na ćwiczeniach koordynacyjno-sprawnościowych, w które wplatamy elementy tenisa stołowego. Chcemy przez te zajęcia, przygotować do treningów tenisa stołowego przy stole – zakończył Rafał Gendera.