Poznajmy się – #6 UKS Optimum Lubasz

Lubasz to miejscowość położona w województwie wielkopolskim, której wizytówką stała się drużyna tenisistów stołowych UKS Optimum. Poznajcie kolejnego uczestnika programu „Pingpongowe Marzenia z Eneą”.

  • Uczniowski Klub Sportowy Optimum Lubasz w 2023 roku obchodzi swoje „10-lecie”. Dokładnie w 2013 roku postanowiliśmy założyć klub. Skąd taki pomysł? Wszystko rozpoczęło się od tego, że zacząłem prowadzić zajęcia tenisa stołowego w Gminnym Ośrodku Kultury w Lubaszu. Treningi cieszyły się tak dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży, że postanowiłem założyć UKS Optimum Lubasz – mówi trener i prezes zespołu, Bartłomiej Turek.

Klub swoją działalność rozpoczynał od przysłowiowego „zera”. W pierwszym tygodniach swojej działalności działacze UKS Optimum Lubasz pozyskali podstawowy sprzęt do gry w tenisa stołowego. – Zakładając klub nie mieliśmy tak naprawdę nic. Teraz mamy jedną z najlepiej wyposażonych hal sportowych do gry w tenisa stołowego w Wielkopolsce. Oczywiście to też zasługa programu „Pingpongowe Marzenia z Eneą”, dzięki któremu otrzymaliśmy m.in. profesjonalny stół – informuje szkoleniowiec wielkopolskiego zespołu.

Aktualnie w klubie trenuje blisko 60 zawodników i zawodniczek, którzy szkoleni są w kilku grupach. – W naszym klubie trenują zawodnicy od żaka do weterana, czyli we wszystkich kategoriach wiekowych. Zajęcia prowadzone są trzy razy w tygodniu w trzech grupach (dwie grupy to uczestnicy programu Pingpongowe Marzenia z Eneą). Do tego dochodzą także weekendowe starty w turniejach czy meczach ligowych – dodaje Bartłomiej Turek.

Zaledwie 10-letni klub z Lubasza może się już pochwalić pierwszymi sukcesami. Tenisista stołowy tego zespołu – Maciej Buśko zdobywał medale młodzieżowych mistrzostw Wielkopolski oraz reprezentował swój zespół na mistrzostwach Polski w tej kategorii wiekowej. Z kolei Andżelika Nowak została triumfatorką międzywojewódzkich mistrzostw młodziczek (województw wielkopolskiego i zachodniopomorskiego) w grze podwójnej. Ponadto pierwsze sukcesy na swoim koncie ma także Kalina Żaczek, która może pochwalić się złotymi medalami mistrzostw Wielkopolski w gronie żaczek i młodziczek. W pierwszej części 2023 roku inny z wychowanków klubu – Karol Filoda uplasował się na 17. miejscu podczas Mistrzostw Polski żaków w Gliwicach.

  • Mimo, że jesteśmy stosunkowo młodym klubem, to coraz częściej nasi zawodnicy i zawodniczki pojawiają się na turniejach ogólnopolskich. Coraz częściej także sięgamy po medale w turniejach rangi wojewódzkiej – wymienia trener UKS-u.

Wpływ na rozwój Uczniowskiego Klubu Sportowego Optimum Lubasz zdaniem Bartłomieja Turka ma udział w programie „Pingpongowe Marzenia z Eneą”. – Dla nas dołączenie we wrześniu 2020 roku do programu było dodatkowym zastrzykiem motywacji i rozwoju klubu. Dzięki współpracy nie tylko skorzystał klub, bo otrzymaliśmy sprzęt sportowy (m.in. stół, piłeczki, koszulki), ale także ja jako trener. Uczestniczyłem w szkoleniach on-line organizowanych przez Jerzego Grycana oraz także w zajęciach stacjonarnych w Gdańsku, dzięki którym poszerzyłem swoją wiedzę trenerską – kończy Bartłomiej Turek, który także czynnie włącza się jako szkoleniowiec w zgrupowania kadry województwa wielkopolskiego.